Wieczór Muzyczny z Kwintetem Dętym Capellae Cracoviensis - Cieszyńskie Towarzystwo Muzyczne

kalendarium

Styczeń 2025

P W Ś C P S N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
 
 

Jeśli chcesz być informowany o nowościach, wpisz swój e-mail.

polskienglishdeutchfrançaisczech

Wieczór Muzyczny z Kwintetem Dętym Capellae Cracoviensis

Trudno znaleźć na polskim rynku muzycznym zespół kameralny, składający się z instrumentalistów grających na instrumentach dętych, wykonujący swój repertuar
„…z takim zrozumieniem, taką wrażliwością muzyczną, finezją i perfekcją techniczną…”

Skład zespołu stanowią uznani artyści – muzycy na co dzień związani z Capellą Cracoviensis oraz Narodową Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach:

Katarzyna Kurowska-Mleczko – flet,
Marek Mleczko – obój,
Roman Widaszek – klarnet,
Paweł Solecki – fagot,
Tadeusz Tomaszewski – waltornia.

Zespół można usłyszeć podczas koncertu w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Cieszynie (ul. Zamkowa 3) w dniu 29 października, o godz. 17:00.

Program koncertu:

1. J. Haydn - Divertimento B - dur „ Chorale St. Antonio”

Allegro con spirito
Andante „ Chorale St. Antonio”
Menuetto
Allegretto

2. J. S. Bach – Sonata Es – dur BWV 1001 ( transkrypcja na trio stroikowe)

Allegro
Adagio
Allegro
3. F. Danzi – Quintett e – moll op.62 nr 2

Allegro vivo
Larghetto
Menuetto
Allegretto

4. M. Arnold – Three Shanties

Allegro con brio
Allegretto semplice
Allegro vivace

5. A. Dvorak – Taniec słowiański

Artyści:

Katarzyna K u r o w s k a – M l e c z k o
flecistka , ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie adj.Zbigniewa Kamionki (dyplom 1987 r.).
W 1989 r. otrzymała stypendium rządu francuskiego i rozpoczęła studia podyplomowe w Paryżu w klasie prof. Ph.Pierlota, które ukończyła uzyskując dyplom I Prix (1990).
Uczestniczyła w kursach mistrzowskich w Nicei i Freiburgu.
Jest laureatką Konkursu Fletowego we Włoszakowicach (1987).
Obecnie pracuje w orkiestrze Capella Cracoviensis.

Marek M l e c z k o
oboista, studiował w Akademii Muzycznej w Krakowie (J.Kotyczka) oraz w Staatliche Hochschule für Musik we Freiburgu (H.Holliger).
Uzyskał szereg nagród i wyróżnień w konkursach muzycznych m.in.:
1-nagroda w Międzynarodowym Konkursie ”The Skene Award” w Aberdeen (1985),
1-nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Obojowym im. K. Kurpińskiego we Włoszakowicach (1986).
Jest finalistą Międzynarodowych Konkursów Muzyki Kameralnej „Nicanor Zabaleta” w San Sebastian (1987) i U.F.A.M w Paryżu (1994).
Za swoje osiągnięcia muzyczne otrzymał stypendia: Rosenberg - Stiftung, Deutscher Akademischer Austauschdienst oraz stypendium Prezydenta Miasta Krakowa.
Dokonał licznych prawykonań utworów kompozytorów współczesnych (m. in. polskie prawykonanie Chemin IV L. Berio). Obecnie jest oboistą w orkiestrze kameralnej Capella Cracoviensis oraz adiunktem II st., w krakowskiej Akademii Muzycznej.

Roman W i d a s z e k
klarnecista, ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie prof. H. Kierskiego, otrzymując dyplom z wyróżnieniem w roku 1996.
Swoje umiejętności kształcił na wielu kursach mistrzowskich, prowadzonych m.in. przez prof. Guy Deplus i prof. Michaela Arrignon.
Jest laureatem II nagrody na I Ogólnopolskim Festiwalu Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim ( 1995r. ). Jest również laureatem III nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim w Bielsku-Białej (1990 r.).
Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki.
Ma w swoim dorobku wiele koncertów solowych i kameralnych, występując m.in. z takimi artystami i zespołami jak Sharon Kam, Waldemar Malicki, Kwartet Śląski.
Występował jako solista m.in. z Filharmonią Śląską, Szczecińską, Częstochowską, Śląską Orkiestrą Kameralną, Capellą Cracoviensis oraz Orkiestrą Akademii Muzycznej w Katowicach.
Występuje również jako solista-kameralista na wielu koncertach i festiwalach w kraju i za granicą - Czechy, Niemcy, Korea Pd., Japonia.
Jako jeden z nielicznych klarnecistów gra na rzadko spotykanym instrumencie – bassethornie (altowa odmiana klarnetu) . Współpracuje z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.
Jest pierwszym klarnecistą Capelli Cracoviensis, członkiem Kwintetu Dętego Capelli Cracoviensis , oraz Krakowskiego Tria Stroikowego.
Jest wykładowcą katowickiej Akademii Muzycznej.

Paweł S o l e c k i
fagocista , edukację muzyczną rozpoczął w 1985 r. , w PSM im. M. Karłowicza w Krakowie w klasie fagotu prof. H. Urbańskiego.
Po uzyskaniu dyplomu II st. w 1992 r. podjął naukę w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. K.Siudmaka. Studia ukończył w roku 1998.
Jest laureatem krajowych konkursów oraz stypendystą kilku fundacji , m.in.: International Music Camp w 1989r., Europejskiej Fundacji Mozartowskiej w latach 1994-95 , Fundacji Sztuki Młodych 1989-91.
W 1991 r. brał udział w prestiżowym festiwalu w Schwetzingen.
Obecnie pracuje jako pierwszy fagocista Capelli Cracoviensis.

Tadeusz T o m a s z e w s k i
waltornista , ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. K.Pamuły .
Brał udział w kursach Międzynarodowej Akademii Bachowskiej w Stuttgarcie, warsztatach muzyki kameralnej i orkiestrowej w Szwecji.
Jest laureatem II nagrody w II Ogólnopolskim Konkursie Waltornistów w Łodzi oraz III nagrody w Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych im. M.Kiejstusa Bacewicza w Łodzi (1998).
Był waltornistą Radiowej Orkiestry Symfonicznej w Krakowie, orkiestry kameralnej Capella Cracoviensis. Obecnie jest waltornistą NOSPR w Katowicach.

Kwintet Dęty Capellae Cracoviensis – fragmenty recenzji

„…Perfekcja i muzykalność cechowały popołudniowy niedzielny koncert w sali Chełmońskiego w Sukiennicach. Wystąpili tam Kwintet Instrumentów Dętych Capellae Cracoviensis i pianista Waldemar Malicki….Po niedzielnym koncercie powiedzieć mogę, że flecistka Katarzyna Kurowska – Mleczko, oboista Marek Mleczko, klarnecista Roman Widaszek i grający na fagocie Paweł Solecki tworzą zespół na europejskim poziomie. Nie mieliśmy dotąd w Krakowie, a myślę, że i z trudem znaleźlibyśmy w Polsce artystów z takim zrozumieniem, taką wrażliwością muzyczną, finezją i perfekcją techniczną…”

Anna Woźniakowska „ Dziennik Polski” (24.08.1999r.)

„ …Lekkie, zabawne brzmienie, wymagające ogromnej sprawności i wytrzymałej przepony, wywołało ogólną radość…”.

Magdalena Doksa „ Gazeta Wyborcza” (31.08.2002r.)

„…Działający przy orkiestrze kameralnej Apella Cracoviensis Kwintet Dęty to zespół, znakomitych, w znacznej mierze krakowskich, muzyków. Podczas piątkowego koncertu artyści – zachwycili niezwykle wysokim, godnym uznania poziomem muzycznego wykonania…”.

Tomasz Jakub Handzlik „ Gazeta Wyborcza” (25.08.2003r.)

„… Obecni w piątek na Dziedzińcu Collegium Nowodworskiego zapamiętają też z pewnością koncert Kwintetu Dętego Capellae Cracoviensis. Słuchając polskich i krakowskich artystów, czasami chciałoby się powiedzieć – cudze chwalicie, swego nie znacie, a może nie tyle nie znacie, co nie doceniacie. Poziom artystyczny…pozwala mieścić krakowski kwintet wśród czołówki polskich kameralistów”.

Anna Woźniakowska „ Dziennik Polski” (25.08.2003r.)

„…To bez watpienia najlepsza tego rodzaju grupa muzyczna w Krakowie, jedna z najlepszych w Polsce, posiadająca rozległy i zróżnicowany repertuar…”

Anna Woźniakowska „ Dziennik Polski” (04.07.2006r.)

Kalendarium
Created by OPTIMAL