Koncert w Pałacu Myśliwskim - Cieszyńskie Towarzystwo Muzyczne

kalendarium

Styczeń 2025

P W Ś C P S N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
 
 

Jeśli chcesz być informowany o nowościach, wpisz swój e-mail.

polskienglishdeutchfrançaisczech
Barbara Łypik-Sobaniec

Koncert w Pałacu Myśliwskim

Tak się składa, że pierwszy koncert w tym roku to także pierwszy koncert nowego cyklu koncertowego Cieszyńskiego Towarzystwa Muzycznego pn. „Z muzyką na książęcym szlaku” – Via Ducalis. Żegnamy się z Wieczorami Muzycznymi na Zamku, a także z Muzyką w Muzeum. Chociaż, być może, nowy projekt jest poszerzeniem tego ostatniego, to jednak jest bardziej rozbudowanym i potraktowanym z większym rozmachem przedsięwzięciem. Mamy nadzieję, że z korzyścią dla odbiorców – osób lubiących posłuchać dobrej muzyki w bardzo dobrym wykonaniu, ceniących piękno, historię – zakochanych w sztuce.

Na kocert zapraszamy Państwa w niedzielę, 18 marca 2007, o godz. 18:00,
w nowej sali koncertowej PSM w Cieszynie
(ul. Zamkowa 3).

W koncercie wystąpią:
Barbara Łypik-Sobaniec –wiolonczela
Wiesława Pławska-Tracz –fortepian

W program artystki wykonają:

- Sonatę na altówkę( lub wiolonczelę) i fortepian – Rebecci Clarke (1886 – 1979),
- Adagio i Allegro op.70 – Roberta Schumanna (1810-1856)

Nasza koncertowa podróż zaczyna się na Górze Zamkowej - w Pałacu Myśliwskim - wzniesionym z inicjatywy arcyksięcia Karola Habsburga według projektu Józefa Kornhäusla - przedstawiciela wiedeńskiego klasycyzmu.

Niesamowite dzieje, zabytki i historie z nimi związane przybliży nam znawca i miłośnik tego tematu: Mariusz Makowski – pracownik Muzeum Śląska Cieszyńskiego, autor publikacji „Droga Książęca – Via Ducalis”.


Barbara Łypik-Sobaniec - ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie wiolonczeli prof.W.Hermana. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach muzycznych m.in. na Międzynarodowej Akademii Pommersfelden, gdzie dokonała nagrań dla Bayerische Rundfunk) oraz jako stypendystka Europejskiej Fundacji Mozartowskiej. Pracowała pod kierunkiem wielu wybitnych pedegogów, byli wśród nich: A.Moravec, D.Zsigmondy, S.Vegh, A.Chumachenko. W ramach Festiwalu Mozartowskiego w Pradze wystąpiła obok takich muzyków jak: Ch. Rosen i B. Pergamenschikow. Ma na swoim koncie prawykonania "Kwartetu na Wielkanoc" Z.Bujarskiego oraz odnalezionego kwartetu I.J.Paderewskiego (zarejestrowane przez Polskie Radio). Jest laureatką XI Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej w Łodzi (II miejsce) oraz IV Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. K. Pendereckiego
w Krakowie (II nagroda w kategorii solistów). Od 1995 roku jest członkiem Reiner Trio. Od 1997 roku pracuje na stanowisku asystenta w Akademii Muzycznej w Krakowie. Koncertowała w kraju i za granicą - Niemcy, Austria, Dania, Czechy, Belgia, USA, Puerto Rico.


Wiesława Pławska-Tracz - studia muzyczne ukończyła w Akademii Muzycznej
w Gdańsku, w klasie prof. Z. Śliwińskiego. Uczestniczyła czynnie w kursach mistrzowskich w Weimarze, gdzie pracowała pod kierunkiem J. Lateinera. Po ukończeniu studiów pracowała w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, a od 1993r.jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie (Katedra Kameralistyki). W 2002 r. na VII Ogólnopolskim Konkursie im. D.Danczowskiego w Poznaniu otrzymała wyróżnienie za akompaniament. Współpracuje z wybitnymi polskimi muzykami. Akompaniuje na kursach mistrzowskich w Krakowie i Żaganiu.

Kalendarium
Created by OPTIMAL