Koncerty edukacyjne 1997-2004 - Cieszyńskie Towarzystwo Muzyczne

kalendarium

Styczeń 2025

P W Ś C P S N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
 
 

Jeśli chcesz być informowany o nowościach, wpisz swój e-mail.

polskienglishdeutchfrançaisczech

Koncerty edukacyjne 1997-2004

     Cieszyńskie Towarzystwo Muzyczne, wśród wielu realizowanych projektów, od 1997 roku realizuje projekt koncertów edukacyjnych. Na początku projekt ten adresowany był tylko do młodzieży szkół z terenu Cieszyna. W roku 2000 działania edukacyjne objęły obszar całego powiatu i są realizowane bezpośrednio w gminach.
     Projekt polega na przygotowaniu i zorganizowaniu w ciągu roku szkolnego cyklu audycji muzycznych, przybliżających dzieciom i młodzieży muzykę poprzez prezentację różnorodnych instrumentów, epok i stylów muzycznych. Wykonawcami koncertów są nie tylko nauczyciele i najlepsi uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia
w Cieszynie, ale także zaproszeni muzycy z kraju i z zagranicy.
     Projekt pn. „Koncerty Edukacyjne” znakomicie wpisuje się w program nauczania szkół wszystkich szczebli, niezależnie od ich profilów i specjalizacji. Ponad 7 - letni okres działalności edukacyjnej, wykształcił sprawdzoną formułę organizacji
i prowadzenia audycji muzycznych – m.in. w postaci dialogu pomiędzy artystą
a konferansjerem. Sprawia ona, iż informacje i wiedza, przekazywane są w sposób przystępny i atrakcyjny.
     W ciągu roku szkolnego organizowane są 3 cykle koncertów. Podczas jednego cyklu prezentowany jest jeden instrument muzyczny. Na przestrzeni okresu od 2000 do 2003 roku zaprezentowanych zostało 12 instrumentów. Należą do nich: flet, saksofon, skrzypce, altówka, gitara, akordeon, wiolonczela, instrumenty perkusyjne, głosy ludzkie, trąbka i klarnet.
     Specjalny charakter mają koncerty edukacyjne, organizowane przy okazji Festiwalu „Muzyka Dawna w Cieszynie”, podczas których instrumentarium okresu renesansu
i baroku prezentowane było przez muzyków takiej rangi jak: Mark Caudle, Andreas Arend, Joannę Boślak-Górniok (wszyscy wymienieni muzycy są członkami najciekawszej, polskiej orkiestry barokowej: Arte Dei Suonatori – w roku 2003,
w kategorii muzyki instrumentalnej baroku, otrzymała nagrodę „Gramophone” za nagranie Koncertów skrzypcowych op. 4 Vivaldiego; jej osiągnięcia fonograficzne zostały uznane przez reakcję „Tygodnika Powszechnego” także wydarzeniem roku 2003r.). We wspomnianym wyżej okresie zaprezentowane zostały również skrzypce barokowe, viola da gamba, klawesyn, lutnia renesansowa i teorba.

     W roku 2004 przeprowadzono pierwszy cykl koncertów edukacyjnych, podczas których zaprezentowana była harfa. Wykonawczynią koncertów była znakomita artystka, o ogromnym doświadczeniu koncertowym, znana w Polsce (szczególnie na Śląsku Cieszyńskim), a także i poza jej granicami - Ewa Jaślar (obecnie pedagog Liceum Muzycznego im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej).
     W ramach cyklu harfistka zagrała 15 koncertów - w szkołach powiatu cieszyńskiego. Poniżej przedstawiamy wykaz szkół według miejscowości:
  1. Cieszyn – Szkoły Podstawowe nr 2 i 4, Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych,
  2. Goleszów – Szkoła Podstawowa i Gimnazjum,
  3. Wisła – Szkoła Podstawowa,
  4. Pierścień – Szkoła Podstawowa i Gimnazjum,
  5. Hażlach – Szkoła Podstawowa,
  6. Zamarski – Szkoła Podstawowa,
  7. Kończyce Wielkie – Szkoła Podstawowa,
  8. Pogwizdów - Szkoła Podstawowa,
  9. Skoczów – Szkoły Podstawowe nr 1,3,4 i 8.
     Ciężar finansowania audycji muzycznych, w większości spoczywa na uczestnikach tychże koncertów, czyli na uczniach. Projekt „Koncerty Edukacyjne” od początku jego realizacji wspierany jest finansowo przez Miasto Cieszyn. Od momentu rozszerzenia na teren całego powiatu, działania edukacyjne wspierane są także drobnymi kwotami przez Powiat Cieszyński. Cieszyńskie Towarzystwo Muzyczne na realizację swoich projektów pozyskuje środki finansowe z wielu źródeł. Oprócz wyżej wymienionych, należą do nich: Samorząd Województwa Śląskiego, Funadacja im. S.Batorego w Warszawie, Fundacja Wspomagania Wsi, Unia Europejska. Jednakże w odniesieniu do koncertów edukacyjnych ideałem byłoby połączenie środków finansowych CTM-u, samorządów lokalnych (np. Gminnych Ośrodków Kultury), szkół. Pozwoliłoby to zmniejszyć obciążenie finansowe uczestników audycji muzycznych.
     Model takiego montażu finansowego sprawdził się w Gminie Hażlach, która dofinansowała koncerty skierowane do uczniów szkół ze swego terenu. Innym przykładem jest Dom Kultury w Skoczowie, którego dyrektor włączył się we współorganizację koncetów, dzięki czemu audycje mogą odbywać się w nieodpłatnie udostępnionej sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury.

     Podsumowując zakończony cykl koncertów edukacyjnych, należy wspomnieć
o najważniejszym, czyli o uczestnikach koncertów. W 15 koncertach, zorganizowanych
w 9 miejscowościach powiatu cieszyńskiego wzięło udział 1760 uczniów.

     Następne, planowane w roku 2005 cykle koncertów obejmują prezentację skrzypiec i waltorni.
Wszystkich zainteresowanych koncertami edukacyjnymi prosimy o kontakt:
Koordynator projektu - Witold Raszka - tel. 602 589 203,
Prowadząca koncerty – Grażyna Durlow – tel. 694 406967.
Created by OPTIMAL